Wyprawa Rowerowa Dookoła Babiej Góry

Babia Góra określana jest jako Królowa Beskidów – to najwyższy szczyt tego pasma. Z wierzchołka Diablaka roztacza się piękny widok na panoramy górskie. To wspaniałe tereny również na wyprawę rowerową.

Wyprawa dookoła Babiej Góry

Po terenie Babiogórskiego Parku Narodowego oraz w Babiej Górze biegnie wiele tras rowerowych. Zdobywanie rowerem szczytu Babiej Góry nie jest możliwe, ale po obu stronach granicy są wspaniałe trasy gwarantujące malownicze widoki.

Są to bardzo różnorodne terenowo trasy i można nimi objechać Babią Górę dookoła. Trasę można rozpocząć w Zawoi lub Makowie Podhalańskim, miasteczku przy linii kolejowej, skąd można dojechać pociągiem m.in. do Zakopanego.

Grzbiet Królowej Beskidów jest bardzo stromy. Warto przejechać się Szosą Karpacką wybudowaną w 1969 roku – za zakrętem na krótkim odcinku łagodnieje. Stąd właśnie, około 20 km od rozpoczęcia trasy, rozciąga się najpiękniejszy widok na całe pasmo.

Potem miniemy stok narciarski na zboczach Mosornego Gronia, a trasa robi się coraz bardziej stroma i widzie przez las. Imponująco wygląda skalna zerwa Sokolicy. Ostatni odcinek jest najbardziej stromy, ale wart wysiłku.

Oficjalne szlaki rowerowe

Wszystkie dostępne i oznakowane szlaki rowerowe na terenie parku można znaleźć na oficjalnej stronie BPN oraz u nas: https://www.bpn.babia-gora.pl/szlaki-rowerowe. Polecamy na początek wybór któregoś z nich, m.in. zielonego, liczącego jedynie 10 km, o niskim stopniu trudności. Poradzą sobie osoby bez dobrej kondycji i dużego doświadczenia.

fot. MabelAmber / Pixabay