Schronisko PTTK Markowe Szczawiny

Wybierasz się zdobyć szczyt Babiej Góry? Jednym z popularnych przystanków na trasie jest schronisko turystyczne Markowe Szczawiany. Będzie to również dobry punkt startowy.

Markowe Szczawiany – historia w pigułce

W 1902 roku działkę na polanie Markowe Szczawiny, na stokach Wielkiej Babiej Góry, próbował kupić Beskiden-Verein, niemiecki związek turystyczny z Bielska. Jednak Hugo Zapałowicz, na wieść o tym, przekonał Wawrzyńca Szkolnika, by odwiódł od pomysłu sprzedaży swoich wspólników z Markowych Rówienek. W ramach podziękowania przygotował dla wszystkich poczęstunek – wieść niesie, że łącznie kosztowało go to 60 guldenów (około 35 dolarów).

Plan budowy schroniska

Najważniejsze jednak, że w ten sposób uratował miejsce na schronisko Towarzystwa Tatrzańskiego. Plan budowy został zatwierdzony w 1906 r. na walnym zgromadzeniu Oddziału Babiogórskiego TT w Makowie. Kosz budowy wyniósł 2 tysiące koron austriackich.

Nie obyło się bez pożyczek. Zapałowicz wystąpił o pomoc w wysokości 1000 koron. 2 czerwca 1906 r. przyznano mu 600 koron subwencji oraz 400 koron pożyczki na budowę schroniska. Kilka dni później zorganizowano posiedzenie zarządu Oddziału Babiogórskiego poświęcone sprawom schroniska. 11 czerwca wydano akt kupna-sprzedaży działki z zastrzeżeniem, że gospodarzem schroniska będzie jeden ze współwłaścicieli Markowych Szczawin.

Otwarcie schroniska

15 września 1906 r. oficjalnie otwarto pierwsze polskie schronisko w Beskidach Zachodnich. Wójt Zawoi, Wojciech Włosiak, podziękował za nie Towarzystwu Tatrzańskiemu, a następnie zaczęto świętować przy góralskiej muzyce i wznosić toast za sukces schroniska i turystyki lokalnej.

Lokalizacja:

Babiogórski Park Narodowy

Adres:

34-222 Zawoja

Wysokość:

1180 m n.p.m

Telefon:

33 877 51 05

Mapa: