Parki narodowe w Polsce budzą duże zainteresowanie wśród turystów. Są osoby, które doskonale znają niemal każdy z nich, są tacy, którzy dość przypadkowo się do nich udają. Wybierz się do najpiękniejszych z nich i doceń walory unikalnych terenów – to miejsca, które warto poznać. Zapraszamy na wycieczkę po Małopolsce. Łącznie parków narodowych w województwie małopolskim jest sześć.
Małopolska – 6 parków narodowych
W tym regionie znajdują się: Tatrzański Park Narodowy, Babiogórski Park Narodowy, Gorczański Park Narodowy, Pieniński Park Narodowy, Ojcowski Park Narodowy oraz Magurski Park Narodowy. Warto opowiedzieć więcej o każdym z nich. Rzadkie gatunki zwierząt, malownicze krajobrazy, słynne zabytki, unikatowa roślinność i szczyty sprawią, że wycieczki staną się nie lada atrakcją.
Babiogórski Park Narodowy znajduje się na terenie aż trzech gmin – jest to Zawoja, Lipnica Wielka oraz Jabłonka. Został utworzony w 1954 roku. Z kolei w 1977 roku Babią Górę objęto w granicach Parku Narodowego statusem rezerwatu biosfery i włączono do programu UNESCO-MAB „Człowiek i biosfera”. Celem BPN jest dbałość o różnorodność biologiczną, zachowanie walorów krajobrazowych i mieszkańców Babiej Góry położonej w Paśmie Babiogórskim w Beskidzie Żywieckim. Najważniejszą atrakcją jest Diablak, najwyższy szczyt Babiej Góry.
Wyznaczono tu wiele szlaków pieszych, trzy szlaki narciarskie oraz sześć ścieżek edukacyjnych. Można podziwiać przyrodę, cieszyć się kontaktem z naturą, ale też poznać tradycję i kulturę tego regionu oraz okolicznych wsi. W Zawoi znajduje się siedziba Dyrekcji Parku, a także specjalny Ośrodek Edukacyjny Babiogórskiego Parku Narodowego prezentujący walory babiogórskiej przyrody. Co ciekawe, po słowackiej stronie istnieje park krajobrazowy „Horná Orava”.
Tatrzański Park Narodowy jest najbardziej znany i najchętniej odwiedzany przez miłośników zarówno przyrody, jak i gór. Dotyczy to nie tylko regionu, ale całej Polski. Park obejmuje obszar najwyższych polskich gór, jest też domem dla licznych gatunków zwierząt – żyją tu m.in. sarny, niedźwiedzie, świstaki, jelenie szlachetne, kozice, rysie czy łasice. W 1993 roku park został wpisany na listę Rezerwatów Biosfery UNESCO.
Gorczański Park Narodowy ma przede wszystkim chronić centralną część Gorców. Na jego terenie występują rzadkie gatunki ptaków – jak dzięcioł białogrzbiety, głuszec, sóweczka i puszczyk uralski, dlatego park został włączony do sieci Natura 2000. Jednym z głównych jego walorów są polany reglowe, które powstały w wyniku tradycyjnej gospodarki pasterskiej.
Dostępne są liczne szlaki do turystyki pieszej oraz narciarskiej, ale także szlaki rowerowe oraz konne. Prowadzą m.in. na Turbacz czy przez Przełęcz Borek.
Pieniński Park Narodowy działa od 1932 roku i jest pierwszym parkiem narodowym w Polsce. Chroni cenne obszary krajobrazowe i przyrodnicze Pienin Właściwych, m.in. Masyw Trzech Koron. Jest tu wiele szlaków turystycznych – pieszych i rowerowych, a także trasy narciarskie. Można też wybrać się na spływy kajakowe Dunajcem. Jedną z atrakcji jest też zamek w Czorsztynie – z jego tarasów można oglądać malownicze krajobrazy na Zbiornik Czorsztyński, Tatry i Pieniny Spiskie, Gorce, Podhale i fragment Pienin Czorsztyńskich.
Ojcowski Park Narodowy jest oddalony od Krakowa raptem o kilkanaście kilometrów, dlatego warto wybrać się na zwiedzanie tego zabytkowego miasta, a także na wędrówkę po parku. Jest tu wiele wartych uwagi atrakcji – jak m.in. Kaplica „Na Wodzie” nad potokiem. Koniecznie trzeba też udać się na zwiedzanie zamków – w Ojcowie oraz Pieskowej Skały. Oba znajdują się na popularnym Szlaku Orlich Gniazd. Przez teren parku biegnie wiele szlaków turystycznych.
Magurski Park Narodowy – w województwie małopolskim leży jego fragment. Jego znaczna część znajduje się w woj. podkarpackim. Obejmuje centralną część Beskidu Niskiego. Nie brakuje tu szlaków pieszych, rowerowych czy konnych, są też ścieżki przyrodnicze. Ciekawostką jest także Szlak Architektury Drewnianej.
fot. DzidekLasek / Pixabay