Dzień Ziemi

W kwietniu każdego roku obchodzony jest na całym świecie Dzień Ziemi – impreza, która już na stałe wpisała się w kalendarz każdego, komu bliska jest idea zachowania cennego środowiska naszej planety. Tego dnia ludzi na całym świecie wiąże chęć ratowania Ziemi – planety coraz bardziej zagrożonej nadmierną ekspansją ludzkiej cywilizacji.

Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzony był 22 kwietnia 1970 roku w Stanach Zjednoczonych. Uroczystości miały bardzo spontaniczny charakter, uczestniczyło w nich około dwadzieścia milionów Amerykanów, dziesięć tysięcy szkół i dwa tysiące uniwersytetów. Od tamtej pory obchody Dnia Ziemi prowadzone są niemal we wszystkich krajach świata a corocznie bierze w nich udział wiele milionów ludzi.

Również i Babiogórski Park Narodowy, realizując zadanie z zakresu propagowania idei ochrony przyrody, włączył się w ogólnopolskie obchody Dnia Ziemi 2002, organizowane na Polach Mokotowskich w Warszawie przez Ośrodek Kultury Ochoty pod patronatem Ministerstwa Środowiska.

Tegoroczna edycja Dnia Ziemi miała charakter targów ekologicznych połączonych z wieloma imprezami towarzyszącymi takimi jak koncerty, happeningi a nawet pokazy wspinaczki. W programie znalazły się m.in.: warsztaty „Człowiek – Energia – Środowisko”, sesja Etyka Środowiskowa na progu XXI wieku oraz festyny „Ekologia na sportowo” i „Szlaki Natury, Szlaki Kultury”.

Jednym z głównych punktów całego programu obchodów, była prezentacja parków narodowych połączona z zabawą pod nazwą „Szlakiem Polskich Parków Narodowych” w której udział wziął również Babiogórski Park Narodowy prezentując zagadnienia związane z unikalnymi walorami babiogórskiej przyrody, kładąc szczególnie nacisk na problematykę piętrowego układu roślin na Babiej Górze. Wydano również plakat i foldery informacyjne dotyczące Dnia Ziemi i BgPN. Całość ekspozycji zorganizowana była w formie stoisk usytuowanych w plenerze Pół Mokotowskich. Ze wstępnych danych jakimi dysponowali organizatorzy Dnia Ziemi 2002 wynika że cieszył się on wielką popularnością wśród mieszkańców Warszawy o czym świadczy to iż na Pola Mokotowskie w niedzielne popołudnie wybrało się około 50 tys. osób.

BgPN organizuje również we własnym zakresie akcje promujące ekologię i działania na rzecz ochrony przyrody. Wysiłki te koncentrują się głównie na terenie okolicznych gmin sąsiadujących z granicami Parku. W ofercie edukacyjnej znajdują się spotkania edukacyjne w szkołach oraz w Ośrodku Edukacyjnym BgPN w Zawoi.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w formach zajęć organizowanych przez Ośrodek Edukacyjny Babiogórskiego Parku Narodowego zapraszamy do kontaktu do zapoznania się ze szczegółową ofertą Ośrodka zamieszczoną na kolejnych stronach „Parkusia”.

Materiał archiwalny, Tomasz Urbaniec