Szlak:Odl.:Różnica wzniesieńpkt GOT:
Prz. Krowiarki (1012m n.p.m.) – Markowe Szczawiny (1180m n.p.m.)6,1 km168m9

Szlak jest jednoetapowy. Szczególnie polecany dla osób starszych lub wycieczek z dziećmi. Jest idealny na długie spacery, jednak pamiętajmy, że nie wiedzie on przez szczyt Babiej Góry.

Dojazd: Przełęcz Krowiarki jest położona wysoko (1012m n.p.m.) i prowadzi do niej wąska, kręta droga, z tego powodu autobusy PKS dojeżdżają tam sezonowo. To ostatni przystanek na trasie, więc nie można wysiąść źle. Oto rozkład jazdy Sucha Beskidzka DA – Zawoja Krowiarki:

Godz.:Uwagi:Odl.:Cena:
7:40
15:20
nie kursują 1.11-30.04
oraz w Wielkanoc
35km5zł

Start: Pieszą wędrówkę zaczynamy od obejrzenia mapy, która jest kilka metrów od ogrodzenia, a dla tych, którzy są pierwszy raz w parku, przyda się lektura

regulaminu BPN. (Warto zobaczyć także „Dekalog Turysty”, a końcu działu GOT-PTTK) następnie udajemy się do małego domku na końcu placu, gdzie w pogodne dni kłębi się tłum turystów. Obowiązkowo kupujemy bilety wstępu (2zł. ulgowy i 4zł normalny- po 16:00 wstęp jest darmowy), tam też możemy wbić pieczątkę do książeczki GOT – PTTK. (Możemy też kupić książeczkę: cena ok. 5zł., reguły zbierania punktów w dziale GOT-PTTK). Jeżeli wszystko gotowe, to wchodzimy w las po przekroczeniu szlabanu, rozpoczynając wędrówkę szlakiem niebieskim.

Historia: Niebieski szlak prowadzi po dużej części tzw. Górnego Płaju. Jest to ścieżka wybudowana w latach 80-tych XIX wieku specjalnie dla Habsburgów z Żywca – właścicieli lasów babiogórskich. Habsburgowie często odwiedzali Babią Górę i urządzali tu konne polowania. Poruszali się wtedy po Płajach: Górnym i Dolnym (powstał w tym samym czasie, co górny). Wyposażone są w liczne kamienne mostki ułatwiające przejście nad licznymi potokami.

Szlak wiedzie prawie poziomo. Jest usytuowany w piętrze regla górnego i charakteryzuje się gęstymi i najlepiej zachowanymi lasami na Babiej Górze- prawie nietkniętymi ludzką ręką. Rosną tu głównie świerki, nie ma żadnych krzewów. W miejscach żyźniejszych spotyka się paprocie: Narecznicę Szerokolistną i Wietlicę Alpejską. . Oprócz tego można spotkać Borówkę Czarną i Mech Płonnik.