Aby racjonalnie gospodarować wodą, trzeba zadbać o to samodzielnie w domu, ale także w skali samorządów, państwa oraz świata. Zadbaj o swoje nawyki oraz kontroluj na bieżąco stan techniczny urządzeń wykorzystujących wodę, by zminimalizować ryzyko awarii. Grozi to wyciekiem wody oraz wyższymi rachunkami.
Woda to podstawowy składnik do życia, jesteśmy od niej zależni w zakresie spożycia, ale też rolnictwa, higieny i przemysłu. Jednak w ostatnich latach widoczne są zmiany klimatu, których efektem są duże wahani temperatury i mniejsza ilość opadów w okresie wegetacji roślin.
Niedobór opadów prowadzi do obniżenia poziomu wód w rzekach oraz do spadku poziomu wód podziemnych. Z kolei susze zmuszają zmienić podejście do melioracji wodnych. Trudna sytuacja hydrologiczna dotyka każdego z nas. W Polsce zasoby świeżej wody nie są duże, a problem ten cały czas narasta.
Na jednego mieszkańca Polski przypada około 1800 m³ wody na rok. Jednak w okresie suszy wskaźnik ten wynosi mniej niż 1000 m³ na osobę na rok. To znacznie mniej niż średnia w krajach europejskich. Na jednego mieszkańca Europy jest to około 4500 m³ na rok. Dla kontrastu podajmy także dane z Finlandii, gdzie jest to aż 20 700 m³ na osobę.
Gospodarowanie wodą w domu
Trudna sytuacja i susza hydrologiczna przyczyniają się też do podwyżki cen wody. Co zatem możemy zrobić, by zużycie wody w naszym domu było niższe? Gdyby sami mieszkańcy Warszawy obniżyli zużycie wody do poziomu statystycznego mieszkańca krajów zachodnich, to miesięczne zużycie wody obniżyłoby się o 2,6 mld litrów – to jak tysiąc basenów olimpijskich.
W gospodarstwach domowych największe zużycie wody ma związek z higieną – 36% wody to kąpiele. W dodatku aż 30% wody służy do spłukiwania toalet. Na pranie i mycie naczyń zużywamy 15% i 10 %. Najmniej wody wykorzystujemy przy sprzątaniu oraz, co ciekawe, podczas gotowania – odpowiednio 6% i jedynie 3%.
Postaw na ekologiczne zużycie
Podstawowe nawyki wdrożyła większość z nas – to m.in. szybki prysznic zamiast kąpieli, mycie zębów przy zakręconym kranie, korzystanie ze zmywarki zamiast zmywania naczyń. Popularne są także spłuczki z trybem krótkim i długim, ekologiczne baterie oraz nakładki z licznikiem.
Dodajmy, że ekologiczne i oszczędne baterie bezdotykowe pozwalają znacznie, bo aż o 50%, obniżyć zużycie wody. Są one często montowane m.in. w centrach handlowych czy hotelach, ale także w domach, gdyż są skutecznym i sprawdzonym rozwiązaniem. Ze względu na grożący nam deficyt wody, gospodarstwa domowe powinny nauczyć się bardziej wydajnie gospodarować wodą na co dzień.
K. f: Seaq68 / pixabay