Atrakcje turystyczne Zawoi

Zawoja to małopolska miejscowość, znana wśród turystów z powodu wielu atrakcji. Co ciekawe, jest to zarazem najdłuższa wieś w Polsce. Stanowi dobrą alternatywę dla tłocznego Zakopanego czy modnego Krakowa. Poznajmy bliżej jej najważniejsze atrakcje.

Historia Zawoi

Zawoja znajduje się w Beskidzie Żywieckim, bezpośrednio u stóp Babiej Góry. Jest najludniejszą wsią z ziem karpackich i określana jest jako bajkowa. Zawoja trafiła w 2020 roku na 10. miejsce wśród najchętniej odwiedzanych miejsc w Małopolsce.

Powstała w XVI wieku, kiedy to pasterze przybyli tu w poszukiwaniu terenów wypasowych i osiedlili się tu na stałe. Szybko jednak zyskała popularność jako miejscowość turystyczna, wypoczynkowa i letniskowa. Zawoja przyciąga turystów, bo stanowi dobrą bazę wypadową w Beskidy.

Zawoja ciągnie się na długości 10 km, a położona jest nad rzekami Skawica, Jaworzyna i Mosorczyk – to najbardziej atrakcyjne turystycznie miejsce, które przyciąga żądnych wrażeń i atrakcji przez cały rok. Sprawdźmy, co ciekawego ma do zaoferowania i dlaczego jest najczęściej odwiedzaną wsią w Beskidach latem i zimą.

Największe atrakcje Zawoi oraz okolicy:

  • Babia Góra – najwyższy szczyt w całych Beskidach. Znana jest także jako Diablak, góra wznosząca się majestatycznie nad Zawoją. Ma charakter alpejski. Warto wybrać się tutaj, aby podziwiać wspaniałe widoki. Babia Góra bywa jednak zdradliwa, dlatego określana jest także jako „polskie Kilimandżaro”.
  • Zabytki w Zawoi – warto zwiedzić m.in. drewnianą karczmę z 1836 roku, drewniany kościół z 1888 roku, skansen utworzony przez PTTK na Markowych Rówienkach, XIX-wieczną kapliczkę Zbójnicką (Zawoja Policzne), schronisko na Markowych Szczawinach z 1906 roku, zabytkowe i piękne wille Polskiej Akademii Nauk czy też Ośrodek Edukacyjny BPN z 1930 roku (Zawoja Barańcowa).
  • Wodospad Mosorne – edną z atrakcji jest też wodospad.
  • Babiogórski Park Narodowy – Zawoja graniczy z parkiem narodowym, którego wizyta jest obowiązkowym punktem podczas pobytu w tym mieście.

Inne atrakcje na lato w Zawoi

W sezonie letnim warto wybrać się na wycieczkę na Halę Barankową, a także spróbować tam lokalnego specjału, czyli oscypka. Prowadzi stąd też kilka interesujących szlaków turystycznych prowadzących między innymi na Babią Górę, ale również na inne wzgórza i szczyty.

Atrakcje zimowe w Zawoi

Zawoja cieszy się też dużą popularnością wśród turystów szukających wrażeń w sezonie zimowym, np. w ferie. Popularne jest tutaj narciarstwo – to pora, kiedy trwa tu białe szaleństwo. Dla turystów jest wiele różnych wyciągów narciarskich, o różnym stopniu zaawansowania.

Ośrodek Turystyczno-Narciarski Mosorny Groń, Zawoja Policzne

nowoczesny ośrodek narciarski to jedna z największych atrakcji dla fanów sportów zimowych. Jest tu kolejka linowa 4-osobowa, a długość trasy wynosi aż 1420 m. Obok znajduje się też szkoła narciarska i wypożyczalnia sprzętu. Poza tym są tu wyciągi – Wojtek Zawoja Czatoża (3 wyciągi orczykowe z 3 trasami zjazdowymi) oraz wyciąg Kolisty Groń Zawoja Widły (wyciąg orczykowy 2-osobowy).