Weekend w Białowieży – wycieczka z przewodnikiem

Pomysł na weekend? Wybierzcie się do Białowieży, a konkretnie do rezerwatu ścisłego, kluczowej atrakcji Białowieskiego Parku Narodowego, po którym oprowadzi Was licencjonowany przewodnik.

Białowieża i okolice

Podlasie to teren unikatowy i magiczny – poza Białowieskim Parkiem Narodowym i Rezerwatem Pokazowym Żubrów są tu również inne atrakcje. Wybierzcie się też do Restauracji Carskiej w Białowieży, która znajduje się w budynku zabytkowego dworca z 1903 roku, który wybudowano dla cara Mikołaja II. Skuście się m.in. na pielmieni lub polędwicę z dzika.

Udajcie się też do Hajnówki, malowniczego miasteczka w pobliżu Białowieży. Z powodu położenia nazywana jest bramą do Puszczy Białowieskiej. Hajnówka jest atrakcyjnym punktem turystycznym i ośrodkiem mniejszości białoruskiej. Miasto słynie z położenia u stóp Puszczy Białowieskiej, ale są tu również inne atrakcje – jak przejażdżka kolejką wąskotorową, różnorodność w miejskich zabudowaniach, park miejski o powierzchni ok. 9 hektarów, amfiteatr czy Pomnik Żubra.

Niedaleko, około 3 km od Białowieży, jest Krynoczka – ważne miejsce dla prawosławnych i cel pielgrzymek. Dalej, bo około 55 km od Białowieży, znajduje się Święta Góra Grabarka, serce polskiego prawosławia.

Białowieża z przewodnikiem

Nieoznaczona trasa w całości prowadzi przez bujny las naturalny, chroniony od ponad 100 lat. To miejsce, którego nie dotknęła dłoń człowieka, unikatowe na skalę światową, z wieloma typami ekosystemów, strukturą i chronionymi gatunkami zwierząt, roślin i grzybów.

Obszar objęty ochroną ścisłą w Obrębie Ochronnym Rezerwat (Rezerwat Ścisły), spacerując nieoznakowaną trasą „Do Dębu Jagiełły” można zwiedzać tylko pod opieką przewodników turystycznych posiadających ważną licencję wydaną przez Dyrektora BPN. Grupa może obejmować co najwyżej 12 osób.

Rezerwat Pokazowy Żubrów można zwiedzać bez przewodnika lub z przewodnikiem licencjonowanym przez BPN. Na pieszych trasach – „Carska Tropina”, „Wokół Uroczyska Głuszec”, Wilczy Szlak” i „Tropem Żubra” – oraz rowerowych (zielonym i czarnym), a także na ścieżce edukacyjnej „Przez trzy zbiorowiska” można poruszać się bez przewodnika. Wyjątkiem są grupy powyżej 20 osób. W czasie wiosennych roztopów oraz podczas intensywnych opadów trasy i szlaki turystyczne mogą być okresowo nieczynne dla turystów.

Jak zaplanować weekend w Białowieży?

Miejsc noclegowych o różnym standardzie w okolicy Białowieży nie brakuje – podobnie jak karczm z lokalną kuchnią. Zaplanuj swój pobyt, a także wycieczkę z przewodnikiem wcześniej – m.in. w Exorientelux, gdzie organizowane są wyprawy do serca Puszczy. Wycieczka do Białowieży to idealna okazja, by odkryć królestwo natury, poznać prawosławną oraz podlaską kulturę i cieszyć się bliskim kontaktem z przyrodą.