Restauracja Carska w Białowieży

Lubisz podróże od kuchni? Wybierz się do Białowieży, by odkryć lokalne smaki w restauracji Carskiej. Ponad sto lat temu car Mikołaj II przyjeżdżał tu na polowania. W poczekalni dworcowej obecnie działa niezwykłe miejsce na kulinarnej mapie polski, gdzie można skosztować lokalnych specjałów.

Białowieża Towarowa i Restauracja Carska

W 1903 roku wybudowano dworzec kolejowy Białowieża Towarowa dla Cara Mikołaja II. Kiedy jednak obiekt przestał pełnić swoją rolę, zaczął niszczeć. Drewniany dworzec przetrwał jednak, a w 2003 roku wraz z  przylegającym terenem został zakupiony przez osoby prywatne – tak powstała tutaj niezwykła Restauracja Carska serwująca znakomite dania na bazie m.in. dziczyzny. Poza tym można zarezerwować tutaj nocleg w Domu Dróżnika.

Pomysł był odważny i zaskakujący, ale okazał się być strzałem w dziesiątkę, gdyż miejsce świetnie prosperuje i jest wysoko cenione w całym kraju. Znakomita kuchnia, oryginalny wystrój i klimat restauracji sprawiają, że można poczuć się jak w czasach carskich. Szczegóły poniżej.

Niezwykła kuchnia i wystrój

Wystrój i charakter tworzą między innymi oryginalne meble z tamtego okresu, które przywodzą na myśl dawne czasy carskie. To unikatowy obiekt architektury drewnianej, dlatego chętnie oglądają go turyści i miłośnicy budownictwa schyłku XIX wieku, ale też zwolennicy lokalnych specjałów. 

W menu są między innymi przystawki, zupy, sałaty, dania główne, w tym dania z dziczyzny, desery oraz znakomite wina. Można też spróbować rosyjskiego piwa Chamowniki i herbaty specjalnie importowanej z Rosji.

Zamów choćby pielmienie mięsne albo rybne, grasicę cielęcą, bliny carskie z kawiorem z jesiotra mazurskiego, sałatę z kozim serem, soliankę (zupa rosyjska na dziczyźnie zakwaszona sokiem z ogórków z kaparami, oliwkami, przysmażoną kiełbasą, kwaśną śmietaną i cytryną), smażony filet z jesiotra, comber z sarny, a także sezonowe desery, który zmieniają się w zależności od pory roku i dostępnych składników. My trafiliśmy na lody z gorącymi malinami. 

W restauracji warto nie tylko skusić się na różne dania, ale też dokładnie obejrzeć wystrój. Każda sala ma swoją historię, a wystrój nawiązuje do czasów, gdy bywał tu car, w tle lecą stare piosenki rosyjskie. Klimat restauracji jest tak niezwykły, że odbywają się tu ponadto różne wydarzenia – jak na przykład Dni techniki kolejowej, kolacje degustacyjne, Rozdanie nagród Magdy Gessler, sesje zdjęciowe czy recitale i spotkania teatralne. 

Noclegi w Białowieży

W zabytkowej wieży ciśnień, tuż obok restauracji, są dwuosobowe apartamenty oraz ruska bania (sauna). W pociągu wciąż umieszczonym na torze, jakby gotowym do odjazdu, są zaś luksusowe wagony stylizowane na carskie salonki – to z kolei apartamenty dwuosobowe, do których można też wstawić dostawkę dla dziecka. Od 2014 roku w ofercie jest także Dom Dróżnika, który obejmuje jedynie dwa dwupokojowe apartamenty. 

Aktualne informacje znaleźć można na stronie carska.pl

Fot. Przykuta, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons