Ekolodzy w obronie prawie 100-letnich drzew w Puszczy Białowieskiej

Ekolodzy zorganizowali akcję w obronie niemal 100-letnuch drzew na terenie Puszczy Białowieskiej. Leśnicy zarzekają się, że tych okazów nie wytną. Poniżej szczegóły.

Akcja obronna ekologów

Członkowie Fundacji Dzika Polska sfotografowali niemal 100-letnie okazy na terenie nadleśnictwa Browsk, wstępnie przeznaczone do wycinki. W mediach społecznościowych uznali, że wkraczanie z ciężkim sprzętem na taki teren to barbarzyństwo i bezmyślność. Zamieścili też zdjęcia cennych drzew na terenie tzw. Puszczy Ladzkiej. Tak nazywany jest północny fragment Puszczy Białowieskiej, która znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Cenne okazy na terenie Puszczy Ladzkiej

Z komunikatu wydanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska wynika, że na obszarze Nadleśnictw Białowieża i Browsk planowane jest wycięcie do 63 tys. m sześciennych drzew. Ponad 88 proc. będzie pozyskanych poza terenem Puszczy Białowieskiej. A co z pozostałymi 12 procentami? Tym zajęli się dziennikarze oraz ekolodzy – wyruszyli do Puszczy Ladzkiej i sfotografowali część drzew do wycięcia. Okazy te mają po 87 i 92 lata – są to między innymi dęby, lipy i graby. To cenne drzewostany o charakterze naturalnym i drzewostany pocenturowskie.

Prawo leśniczego

Lasy Państwowe twierdzą jednak, że tych wycinek nie będzie, bo nadleśniczy z nadleśnictwa Browsk, jeszcze przed interwencją ekologów, też nie wyraził na to zgody. Każdy nadleśniczy ma do tego prawo. Powodem są właśnie cenne walory przyrodnicze tego terenu. Takie drzewa, jak te uchwycone na zdjęciach – dziuplaste oraz z ażurowymi nabiegami korzeniowymi – są wyjątkowe.

Nadleśnictwo podkreśla, że zawsze starannie analizuje, czy jest konieczność dokonania wycinki. Jest zatem szansa, że drzewa zostaną uratowane. Z kolei ekolodzy zapowiadają, że wskażą następne miejsca z terenów należących do nadleśnictw Browsk i Białowieża, które powinny zostać zachowane. Planowane są m.in. kolejne akcje organizowane w mediach społecznościowych.

fot. Larisa-K / Pixabay