Parki narodowe – co wolno, a czego nie wolno?

Czy można zrywać kwiaty i zbierać owoce lub grzyby w parku narodowym? Jak zachować się podczas spotkania z dzikiem zwierzęciem? Czy można zrobić mu zdjęcia? A jak z ogniskami – można je organizować czy jest to zabronione? Wiele kwestii budzi nasze wątpliwości, dlatego poniżej wyjaśniamy, co można, a czego nie można – wizyta w parku narodowym wymaga przestrzegania kilku zasad.

O zasadach dotyczących zachowania się w parku narodowym pisaliśmy już w innym artykule, ale warto przypomnieć sobie, co jest odgórnie zabronione, a co dozwolone. Poniżej zwracamy uwagę na najważniejsze sprawy, o których trzeba pamiętać podczas wycieczek do parków narodowych.Zapamiętaj je, by przyczynić się do ochrony cennych terenów. Parków krajobrazowych w Polsce jest ponad 120, a narodowych 23.

Ważny element systemu ochrony przyrody

Polskie parki narodowe to niemal 80-letnia tradycja ochrony przyrody o najwyższej wartości. Stanowią one jeden z głównych elementów naszego rodzimego systemu ochrony przyrody. Są unikalne na tle innych krajów. W dużej mierze są otwarte dla turystów i miłośników natury, którzy chcą podziwiać przyrodę w całej jej okazałości i potrafią doceniać jej piękno.

Jednak nie wszyscy turyści szanują obowiązujące w parkach zasady – wielu z nich stanowi zagrożenie, wnosi śmieci, papierosy czy próbuje poruszać się zabronionymi szlakami, depcze cenne okazy roślin lub niepokoi dzikie zwierzęta. W takich sytuacjach są ryzykiem dla cennego obszaru o wyjątkowych walorach przyrodniczych.Jakie są zasady udostępnienia terenu parków dla odwiedzających?

O czym trzeba pamiętać w parku narodowym?

Każdy człowiek w parku narodowym jest gościem, dlatego powinien uszanować jego mieszkańców i dostosować się do ustalanych zasad. Można poruszać się tylko po wyznaczonych szlakach dla dobra przyrody, ale i swojego bezpieczeństwa. Oznakowane trasy to gwarancja, że nie zabłądzimy, poza tym prowadzą one zwykle po najbardziej malowniczych terenach.

Czego nie wolno w parku narodowym…

W parku narodowym nie można palić papierosów – chyba że w wydzielonych do tego strefach. Palenie ognisk też jest dopuszczalne jedynie w miejscach wyznaczonych przez dyrektora danego parku. Należy też zachowywać się cicho, by nie płoszyć zwierząt. W razie bliskiego spotkania nie można zbliżać się do zwierząt ani ich karmić czy prowokować. A jeśli będzie to na przykład ranny ptak? Ta zasada nadal obowiązuje, wtedy nie należy go dotykać – trzeba dokładnie określić miejsce i skontaktować się z pracownikami parku. Wcześniej warto spisać sobie numer telefonu, nie zawsze będzie zasięg, by skorzystać z Internetu.

W trakcie spaceru po parku narodowym można podziwiać wiele roślin, ale ich zrywanie jest zabronione. Dotyczy to zarówno kwiatów, jak i owoców czy grzybów. Na pamiątkę musi nam wystarczyć zdjęcie. Zakazane jest też – co wydaje się oczywiste – śmiecenie. Śmiecenie w parku to częste złamanie przepisów. Za niestosowanie się do obowiązujących zasad i nieprzestrzeganie zakazów obowiązujących w danym parku narodowym, można zapłacić karę.

fot. pixel 2013 / Pixabay