W Polsce przyrodę chroni się na różne sposoby, między innymi tworząc parki narodowe i parki krajobrazowe. Czym tak właściwie oba rodzaje parków się różnią?
Podstawowa różnica – dozwolona działalność człowieka
Zarówno park narodowy, jak i krajobrazowy to obszary o określonych granicach, ustanowione dla ochrony naturalnej przyrody występującej na danym obszarze. Parków narodowych mamy dziś w Polsce 23, natomiast krajobrazowych aż ponad 120. Ponieważ obie formy chronią przyrodę, nie każdy rozumie różnice między nimi, tymczasem podstawową sprawą, która wprowadza rozróżnienie między oba parki, jest zakres dozwolonej ingerencji człowieka w przyrodę. W parku narodowym mamy do czynienia ze ścisłymi zasadami, które określają, że turyści mogą poruszać się jedynie specjalnie wyznaczonymi szlakami. Tymczasem z zasobów parku krajobrazowego ludzie mogą normalnie korzystać, dopóki nie szkodzą naturze. Można na jego terenie mieszkać i pracować, można na przykład kąpać się w jeziorach. Działalność człowieka jest tu ograniczona, ale nie zakazana. Inną różnicą jest powierzchnia – park narodowy musi posiadać jej co najmniej 1000 ha, natomiast krajobrazowy nie ma wyznaczonej minimalnej powierzchni.
Do którego rodzaju parku warto się wybrać?
Jak widać, pomiędzy parkami krajobrazowymi a narodowymi występują istotne różnice. Warto dobrze przemyśleć swoją wizytę w nich, zwłaszcza jeśli wybieramy się na wycieczkę z dziećmi. Ciężko jednak stwierdzić, który park jest wart zobaczenia, ponieważ obie formy ochrony przyrody są równie ciekawe, ale po prostu inaczej funkcjonują. Zarówno wizyta w parku narodowym, jak i krajobrazowym będzie pozytywnym przeżyciem o dużych walorach edukacyjnych.
Olga, f: Valiphotos /Pixabay